Čas: 3 - 6 minut čtení

Jak na e-mailový balast.

Je činnost, kterou právě děláte, k něčemu dobrá? Posune vás dál, budujete díky ní znalosti, zdraví, vztahy s lidmi? Tyto otázky jsem si dříve skoro vůbec nepokládal. A tak jsem se často zabýval zbytečnostmi.
 
Čau, podívej se na tohle...,“ mi často přistávalo v e-mailové schránce. A já se podíval. Utratil jsem drahocenný čas za nesmysly. Za dobu, po kterou jsem se zabýval nedůležitými věcmi, bych mohl výrazně zapracovat na svých projektech či jiné přínosné činnosti. Co s tím?
 
Následoval jsem výzvy ostatních, jejich záplavy e-mailovými zbytečnostmi. Nemám jim to za zlé. Ale sobě. Ti, kteří mi podobné pobídky posílali, na tom totiž byli stejně jako já. I oni zajisté dostávali do e-mailu hromadu nesmyslů. I oni utráceli čas. Šlo vlastně o řetězovou reakci. Jeden poslal něco druhému, ten zase dalším třem. A už to jelo.
 
Zabiják času
 
E-mailový odpad se množí jako smrtelný vir doby. Zabiják času.
 
Těší mě, že dnes jsem antivirem, léčitelem chorobných toků e-mailové pošty. Pokud se ke mně dnes náhodou něco takového dostane, dál už to neputuje. Řetězové zprávy u mě končí. Je fuk, zda jde o žertovná videa či e-maily typu „Pošli to dalším pěti lidem a budeš mít štěstí.
 
Naštěstí už se ke mně podobné zprávy moc nedostávají. K vám ano? Přečtěte si, co s tím, jak svoji e-mailovou schránku pročistit. A také jak docílit toho, aby byla zbytečností zbavená i dál.
 
Návod, jak se zbavit e-mailového balastu
 
1) Požádejte chorobné rozesílatele řetězových zpráv, aby vás ze svého hromadného adresáře odstranili. Slušně jim vysvětlete, že nemáte čas na sledování jejich zábavných a šokujících e-mailů. Pokud je vám to hloupé, odůvodněte tím, že máte plnou schránku.
 
2) Jestliže s tím nepřestanou a budou vás dále zavalovat nesmyslnými e-maily, požádejte je ještě jednou. A pak ještě jednou.
 
3) Stále vás spamují? Pak šup s odesílatelem do nevyžádané pošty, zablokujte si jej v e-mailové schránce. Většina solidních e-mailových klientů to umí.
 
Nezakládejte si poštovní schránku u Seznamu
 
Nedávno jsem si zkusmo u Seznamu založil novou e-mailovou schránku. Chtěl jsem zjistit, jak na tom dnes Seznam je se SPAMem. Bohužel se nic nezměnilo. I když jsem svoji novou seznamáckou e-mailovou adresu nikomu neprozradil, za pár týdnů byla plná SPAMu. Obchodní nabídky, které jsem si nikdy nevyžádal, spousta nevyžádané reklamy na zázračné produkty. Jak SPAMová lavina.
 
Proto vřele doporučuji – na e-mail od Seznamu, ať je jakkoliv český a vy patrioti, raději zapomeňte. Jinak se budete po pás brodit obtěžujícím e-mailovým hnojem. Seznam váš e-mail pravděpodobně předá bez vašeho vědomého souhlasu dál, tak jako ten můj. Asi si svolení zakotvil do všeobecných obchodních podmínek. Ale, čte je vůbec někdo?
 
Zřejmě je to ze strany provozovatele v pořádku a takovou možnost má asi i uvedenu v podmínkách služby. Proč to ale podstupovat? Volte raději jiného poskytovatele bezplatné e-mailové pošty, třeba Gmail. Ten SPAM umí filtrovat dobře.
 
Pozor, hrozí nebezpečí, pošli hoax dál
 
I vám jistě občas do e-mailu dorazí zpráva a novém počítačovém viru. Anebo, že jsou vaše platební karty v ohrožení. Případně, že došlo k prolomení vašich hesel. Zpráva se zdá být věrohodná, obsahuje dokonce zdroj informací pro ověření.
 
Možná máte tendenci ji hned poslat známým a ochránit je tak před nebezpečím. Nedělejte to. Aspoň ne hned. Z 99 % se jedná o takzvaný HOAX neboli poplašné sdělení, které se nezakládá na pravdě.
 
Jak si to ověřit? Jednoduše. Navštivte web www.hoax.cz, pravděpodobně tam zprávu stejného znění naleznete, včetně popisu a vyjádření od odborníků v oboru, kterého se poplašné sdělení týká.
 
Je to HOAX? Šup do SPAMu. Odesílatele upozorněte, že rozesílá poplašné zprávy, naveďte jej na www.hoax.cz nebo k tomuto článku na www.mamcas.cz.
 
A co když to není SPAM ani HOAX? Šetřete čas
 
Dorazila vám do e-mailu zpráva, která není SPAMem ani HOAXem? Skutečně vám známý přeposlal něco, podle něj, užitečného, předal hodnotnou informaci?
 
Než se tím začnete zabývat, číst, studovat, položte si sami sobě otázku: Má to pro mě přínos?
 
Když si zprávu celou přečtete, kliknete na vložený odkaz, podíváte se na video, přečtete si doporučený článek, přinese vám to něco? Posune vás to dál? Ulehčí práci? Posílí zdraví, pomůže?
 
Myslím, že na drtivou většinu případů si odpovíte „ne“.
 
Pak s tím šup do koše. Pokud se odesilatel na nic neptá, jednoduše zprávu smažte a dál to neřešte. A jestliže se ptá na váš názor nebo reakci? Odpovězte, že tato informace vám nic nepřinese, že máte fofr a nestíháte se tím zabývat.
 
Pokud takto odesílateli odpovíte několikrát za sebou, přestane vám podobné e-maily posílat.
 
Vědí všichni vaši známí, čím přesně se zabýváte?
 
Ještě lepší bude, když všem lidem okolo sdělíte, co vás zajímá, čím se zabýváte a jaké informace vítáte. Třeba ve známých naleznete nové příznivce, spřátelené duše. Možná navážete novou spolupráci a budete si vzájemně k užitku.
 
Dočetli jste až sem? Paráda. Sdílejte článek dál a pomozte i přátelům.
 
Resumé: Zbavte se SPAMu, HOAXu, zbytečných informací. Vždy se ptejte: „Má to pro mě přínos?
MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace