Čas: 4 - 8 minut čtení

Věnujte svému snu 15 minut každý den.

Každý den jíte, pijete. Denně provádíte ranní hygienu. Zřejmě i každý den spíte, a možná i koukáte na televizi, čtete zprávy. Je pravděpodobné, že máte i nějaký osobní sen - něco, čeho byste chtěli dosáhnout, co se naučit, získat. Možná o svém snu každý den sníte. Jenže snít nestačí. Je potřeba konat. Stačí jen pár minut denně. Zjistěte v článku, co a jak.

 

Základní vědomé návyky


Jíst, spát, mýt se, chodit na toaletu, oblékat se. To jsou vědomé návyky, které už děláte automaticky. Základní lidské činnosti, jimiž si uspokojujete potřeby nebo chráníte své bezpečí. Jenže to ke šťastnému životu většinou lidem nestačí.


Jídlo, pití i oblečení je ale potřeba někde získat. V dětském věku je zajistí rodiče, později si na vše musíte vydělat. Chodíte do práce, vyděláváte peníze. Nakoupíte jídlo, pití, zaplatíte za bydlení, ošacení. Jste v pohodě.


Jenže, stačí toto ke šťastnému životu? K pohodlnému žití ano. Avšak jsem názoru, že dlouhodobě vám to stačit nebude - už jen podle toho, že čtete tento článek. Zřejmě se zajímáte, jak si život vylepšit, zpestřit. Abyste jen nejedli, nepili, nespali a nechodili pouze do práce.

 

Sledujete TV, čtete?


Pokud se díváte na televizi nebo čtete časopisy či knížky, myslím, že i vy jste si někdy položili otázku “
Jaké by to bylo, cestovat po světě, mít hodně peněz, nové auto, svůj dům, spokojený život…” Příběhů “šťastných a bohatých” jsou plné seriály, magazíny, knihy.


Je jedno, jaké máte sny, a jak moc se vám zdají reálné či neuskutečnitelné. Důležité je, že nějaké sny máte. Že jste se v životě nezastavili na jednom místě.

 

Proč si neplníte své sny?


A co si je už konečně začít plnit? Možná pravidelně sázíte a čekáte na výhru. Třeba to jednou klapne a opravdu někdy vyhrajete. A třeba ne. Je to prostě sázka do loterie. Čekáte, čekáte, dny plynou. Cenné hodiny vašeho života mizí v nenávratnu.


Jak dlouho ještě budete čekat? Do důchodu? Do smrti? Možná se nedočkáte. Pokud nezačnete konat sami. Bez čekání na zázrak.

 

Kde začít


Třeba byste rádi s něčím začali, ale ani nevíte kde, jak a čím začít. Tak raději nezačínáte vůbec. A život plyne dál a dál. Přitom je to velice jednoduché.

 

Začněte hned teď


Prostě začněte hned. Okamžitě, právě teď. Je jedno, jaké máte cíle, jaké jsou vaše sny. Vykročte jim vstříc. Postupujte po malých krůčcích. Každý den, včetně víkendů. Pořád.


Začněte třeba tím, že si o vašich snech seženete více informací. A když budete mít více informací, budete už zřejmě mít přesnější představu, jak si je splnit, jak cílů souvisejících s vašimi sny dosáhnout.

 

15 minut každý den


Věnujte vašim snům alespoň 15 minut denně. Za týden jsou to skoro dvě hodiny. Za měsíc už 450 minut, tedy 7,5 hodin. To je celá jedna pracovní směna!


Jeden pracovní den měsíčně věnovaný plnění vašeho snu. Za tu dobu už se dá dost stihnout. A co teprve, kdybyste vašemu snu věnovali půl hodiny denně, anebo hodinu?


Kde ale každý den najít 15 minut? Čtvrt hodinka aktivity směrující k naplnění vašeho snu vám teď možná chybí, protože je ve vašem každém dni místo ní:

 

  • 15 minut sledování televize,
  • 15 minut čtení zpráv, které vás v ničem neposunou,
  • 15 minut převalování se v posteli, protože se vám nic nechce,
  • 15 minut brouzdání po internetu, tlachání na Facebooku a sociálních sítích,
  • 15 minut sezení u piva v hospodě.


Nemusíte všechny tyto ne/aktivity úplně vypustit ze svého života. Stačí, když z každé z uvedených pěti aktivit denně ukrojíte 3 minuty. Hned tím získáte čtvrthodinu navíc, kterou věnujete plnění svého snu.

 

Oželte 3 minuty a získejte 15


Jen o 3 minuty méně sledování TV, čtení zpráv, válení se v posteli, brouzdání po internetu, vysedávání v hospodě či na kafíčku. A hned máte čtvrthodinku k dobru.


Čtvrt hodiny za tři minuty - to zní fajn, ne?

 

Vydržte to každý den


Důležité je vydržet. Každý den. Nepřetrhnout nit. Začněte s málem. 15 minut pro první týdny stačí. Ale vydržte to.

 

Něco vám prozradím


Když se každý den o kousek přiblížíte svému snu, za čas se k němu budete chtít přibližovat rychleji. A úplně přirozeně budete z ne/aktivity ukrajovat stále více a více času, až získáte denně hodinu. Za nějaký čas třeba dvě.


Ale teď jste na začátku. Začněte s málem. Pouze 15 minut denně.

 

Co dělat, když nevíte, co dělat


Nevíte, jak zrovna dnes zapracovat na svém snu? Nevadí. Sedněte si do parku a jen o něm 15 minut přemýšlejte. Nebo si do vyhledávače zadejte slovo, které váš sen označuje, a pročtěte si pár nových informací. Co vás zaujme, si napište do notýsku. 15 minut uteče rychle.

 

Jak nepřetrhnout nit?


Už víte, že je důležité nepřetrhnout nit. Ale jak? Vezměte linkovaný dvojlist A4, vytrhněte jej opatrně z prostředku sešitu vašeho školáka. Třeba si toho ani nevšimne. Anebo si kupte svůj sešit za pár kaček v papírnictví.


Seženete-li stejný, jako já, máte k dispozici zhruba 34 řádků. Perfektní pro zápisky na celý měsíc.


Vytvořte si na 1 straně 6 sloupečků podle návodu:

 

1. sloupec - šířka 2 cm - Datum
2. sloupec - šířka 1 cm - Den
3. sloupec - šířka 10 cm - Téma, činnost
4. sloupec - šířka 1 cm - Investovaný čas
5. sloupec - šířka 6 cm - Poznámka, tip
6. sloupec - šířka cca 1 cm - Pro kolečko / křížek

Sloupec “Datum” je jasný, “Den” také, do kolonky “Téma” si napište, čím jste se dnes zabývali. Využijte záznamník i k plánování. Napište si pro následující den téma předem, ať nemusíte další den přemýšlet, čím se budete zabývat.

Do kolonky “Investovaný čas” napište, kolik času jste aktivitě věnovali - 15 minut nebo více? Je to na vás.

Kolonka “Poznámka, tip” slouží k záznamu pár slov, která vás v souvislosti s aktivitou napadnou. Jen pár nejdůležitějších poznámek.


Zelené kolečko
si do poslední kolonky namalujte v případě, že jste daný den zapracovali na svém snu. Červený křížek × nakreslete, pokud jste tento den vynechali. V takovém případě se nic neděje, pokračujte další den dál. Máte v záznamníku za týden více křížků nebo koleček?

 

Věřím, že se sami budete snažit, aby byl list plný koleček. Zapisujte správně, nepodvádějte (se). Ukázka listu níže.

Dennní zápisový list.

 

Začněte ještě dnes


Je zrovna půlka měsíce? To vůbec nevadí. Do prvního řádku vepište den, který právě je. Nový měsíc pak začněte na nové stránce, nevadí, že nebudete mít popsaný celý list.

 

Začnete ale hned. Vezměte papír, pravítko, pero, namalujte si záznamník. A hned budete mít první den splněný.

 

Tip na závěr - raději ráno


Věnujte 15 minut svému snu raději každý den ráno než večer. Ráno jste plni energie po spánku. Lépe vám to bude myslet. Splňte si svých 15 minut ještě předtím, než začnete pracovat na jiných úkolech.


Máte dotaz? Ptejte se pod článkem. A taky mi do komentáře níže napište, jak vám to jde. Jestli máte v listu více červeně nebo zeleně. Držím palce!

 

Mimochodem, víte, jak získat denně 2,5 hodiny?

 

MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace