Čas: 2 - 3 minut čtení
Sociální sítě jsou všude okolo nás.
Facebook i jiné sítě se dnes hemží fotkami dětí. Rád se podívám i na ty vaše, ale raději via e-mail nebo na papíře či jiném zabezpečeném formátu.
 
Rodiče, uvědomujete si, že snímky svých dětí zcela dobrovolně předáváte nadnárodním společnostem k prakticky jakémukoliv využití? A to dokonce navěky? Pokud myslíte, že výmazem fotografie například z Facebooku zmizí, jste bláhoví. Nezmizí. Možná jen naoko. Kdesi v útrobách amerických serverů už zůstane napořád.
 
Silné lákadlo
 
Je lákavé pochlubit se, jak vaše ratolest dělá první krůčky, jaké má oblíbené hračky, zvířátka, co ráda papá, jak hačá, někdy i dokonce, jak kaká. Parádně tím však dáváte světu informace, co má vaše dítko rádo, co jej baví. Ideální cíl pro budoucí reklamu, SPAM, úchyly, kohokoliv a cokoliv. Servery soukromých společností se plní daty. Skvělé pro inzerenty!
 
Jak jim to vysvětlíte?
 
Co když se to vašim dětem nebude v budoucnu líbit? Jak jim vysvětlíte, že jste jejich fotografie doslova rozprskli do celého světa? Nenávratně.
 
Jak by bylo vám, kdybyste dnes na nástěnkách po celé zeměkouli viděli své fotky z dětství v mnoha různých, často choulostivých, situacích? Myslete na budoucnost svých dětí a chraňte jejich soukromí. Šetřete s jejich fotografiemi odeslané široké veřejnosti. Že fotky a informace sdílíte "jen přátelům"? Kdepak. Jakmile je jednou odešlete do sítě sítí, má vaše soukromí k dispozici celá planeta. Internet nezná hranic, nemá zábran.
 
Školy asi nestíhají
 
Obdobným problémem je, že vaše ratolesti své snímky a všechno o sobě do světa hlubin sítí vykřikují samy. Neumí si uvědomit, co to všechno znamená. Myslím, že školy dost zanedbávají prevenci. To je pochopitelné. Vývoj internetu je mnohem rychlejší než práce tvůrců školních osnov. Takže je to zase na vás / nás, rodičích. Sami bychom měli svým dětem umět vysvětlit, proč publikování všeho o sobě na veřejnosti není tou nejlepší cestou pro budoucí život. Ne však zakázat, ale skutečně rozumně vysvětlit.
 
Papír je papír
 
Uschovejte dětem snímky do soukromého papírového alba, ukazujte svým babičkám, tetičkám, známým. Přátelé, pak klidně i mně. Ale ne skrz sociální sítě. Anebo alespoň prostřednictvím takových, u nichž jste si jisti jejich bezpečností. Na rovinu – žádnou plně bezpečnou sociální síť neznám. Ani žádnou obdobnou foto službu pracující na cloudu. Vy ano? Možná inspirace pro vývojáře.
 
Nechte to na nich
 
Nechte na vašich dětech, ať si samy v dospělosti rozhodnou, kde a jak informace o sobě a své fotografie zveřejní.
 
MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace