Čas: 2 - 4 minut čtení

Dřevěný panáček a jeho mlýnek.

Začal jsem aplikovat systém malých každodenních radostí. Dny se mi tak staly mnohem veselejšími. Raduji se z maličkostí. Chvíli o nich vždy přemýšlím, užívám si je.
 
Abych z nich mohl těžit i později, a jen tak nevyšuměly, zapisuji si je do diáře. Mají tam už své místo.
 
Když se o mě náhodou pokouší slabá chvíle, a nemám po ruce zrovna jiný nástroj jak čerta zahnat (většinou mám), jednoduše otevřu diář a čtu.
 
Tolik pozitiv v něm. Navíc se jedná o mé vlastní radostné zážitky! Je fuk, že malé.
 
Jak na to? 
 
Stačí, když si zapíšete jen dvě nebo tři slova. V mysli už vám budou asociovat s konkrétním příjemným zážitkem.

Jak takový seznam může vypadat? Pro inspiraci uvádím moje radosti jednoho z dní. Abyste jim porozuměli, přikládám i vysvětlivky. Čas přítomný ještě více posiluje aktuální průběh zážitku.

 
1 - Voňavé dřevo
 
Během mého pravidelného výletování vstupuji do lesa, leží tam hromada čerstvě nařezaných kmenů – asi borovic (je už skoro tma). Ta vůně dřeva a smůly jehličnanů je úžasná! Zastavuji se a pár minut nasávám.
 
2 - Panáček ožil
 
Vždy v lese na jednom potoce navštěvuji malého dřevěného panáčka. Vyřezal jej neznámý umělec, stejně jako několik dalších dřevěných prvků na toku. Panáček točí klikou a roztáčí vodní mlýnek. Pomáhá mu v tom tekoucí voda. Během minusových teplot potok zamrzá, stejně tak i chudák panáček. Je ukryt v ledovém krunýři a chladu. Mám radost, když zase roztaje, ožije a opět točí svým mlýnkem. Říkám mu prostě Paňáček a vždy se u něj zastavím a pozdravím jej. Doplnění: Paňáčka někdo ukradl, asi zlodějovi, chudák, posluhuje na zahradě.
 
3 - Jasné světlo
 
Procházím po lesní stezce, padá soumrak. V tom vejdu na malý palouk, stezku pokrývají zbytky ledu a sněhu. Bílá obloha se na něm odráží, okolí je zaplavené světlem. Cítím, jak les žije, dýchá, vnímám zvuky lesních obyvatel. Užívám si to. Nádhera! A za chvíli se zase ponořuji do temného lesa.
 
4 - Výhled do nočního ráje
 
Žiju v Českém ráji, mám rád zdejší přírodu. Na několika místech lesních pěšin se stromy rozestupují, a pokud je dobrá viditelnost, spatříte i Krkonoše. Jenže už je tma. Ale výhled na zářící Český ráj a světelné šňůry aut pražských chalupářů mířících po R10 v neděli večer zpět do metropole, je parádní.
 
5 - Vůně sena
 
Vycházím z nocí pohlceného lesa. U jednoho z domů zaplavuje louku vůně sena. Dobře si ji pamatuji z dob návštěv u babičky. Aroma slastné králičí dobroty mě těší o to víc, když kalendář káže únor a jaro je ještě daleko. Seno voní nádherně!
 
6 - Pes kámoš
 
Pokračuji po cestě mezi domy. V tom se ke mně něco žene ze tmy, na poslední chvíli poznávám urostlého německého ovčáka. Na nákup jistě nemíří, košík nechal doma. Polévá mě horko. Ta úleva, když pak zvolní tempo a lehce do mě šťouchne čumákem! Prostě mě zdraví. Pozdrav opětuji (jen slovy, ne čumákem). Je to kámoš, nesežral mě, mám radost.
 
Šest malých radostí během jednoho výletu. Šup s nimi do diáře, třeba se budou hodit. Život je fajn! A jaké radosti jste dnes zažili vy? Pochlubte se.
MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace