Čas: 2 - 3 minut čtení

Novoroční předsevzetí. Nedávejte si žádná.

Je tu nový rok. Možná i vy jste si dali nějaké předsevzetí. Že zhubnete, přestanete kouřit, začnete sportovat, nebudete se už tak honit nebo věnujete více času blízkým a svým koníčkům. Ale možná už z předchozích let víte, že plnění předsevzetí je obtížné.

Zřejmě jste v minulosti i zažili selhání. Zhubli jste jen na chvilku, kouříte dál, stále někam spěcháte, blízké vídáte snad ještě méně často než předtím, kdy jste si předsevzetí dali. A sport? Leda dobrodružná cesta v městské tlačenici do práce a zase z práce.

Vše se vrátilo do starých kolejí. Vaše nové návyky vydržely sotva 3 týdny. Tak k čemu si dávat předsevzetí? Jsou i jiné cesty, jak vydržet. Zjistěte, jaké.

 

Nedávejte si žádná předsevzetí


Začněte měnit své zvyklosti hned. Kdykoliv během roku, nečekejte na příchod toho nového.

 

Postupujte po malých krůčcích

Těžko napoprvé uběhnete maraton. Vyběhněte ven pravidelně a začněte pomalu. Nejdřív pár set metrů na 20 minut, klidně běh prokládejte chůzí. Postupně přidávejte. Časem zvládnete čtvrtmaraton. Pak půlmaraton. A nakonec? Uběhnete celý maraton!

 

Jenže co s tím hubnutím nebo kouřením? Nikotin i čokoláda je droga. Zkuste pomyslet, jaké to bude, až schody do práce vyjdete bez zadýchání. Až se přestanete potit při sebemenším pohybu. Až si dokážete zase zavázat tkaničky u bot. Až budete moci pozvat tu pěknou sousedku na pláž. Až... dosaďte si cokoliv.

 

Ve dvou se to lépe táhne

 

Najděte si k sobě někoho dalšího. Někoho, kdo se chce také zbavit své špatnosti anebo docílit vysněné změny. Je fuk, zda se jedná o stejnou věc jakou je ta vaše. Důležité je, abyste byli pravidelně v kontaktu, vzájemně se hecovali a podrželi se ve slabých chvílích.

 

V okolí není žádná podpora? Pomozte si pomůckami

 

Pravděpodobně okolo nemáte okolo jen samé vysportované supermany nekuřáky, jež nepotřebují nic měnit a v něčem se zlepšovat. Anebo jsou vaši známí prostě jen líní. Pak hrozí, že vás strhnou s sebou do své pohodlnosti a vy spadnete zpět do předchozího nezdravého stereotypu. Co s tím?

 

Pomohou vám pomůcky

 

Nastavte si do kalendáře v mobilu pravidelná upozorňování. Publikujte svůj záměr veřejně na Facebooku. Byť nad sebou nebudete mít žádný přímý dohled, představa, že jste o sobě něco prohlásili a pak byste to neměli dodržet, vás bude držet na správné cestě.

 

Oznamte své přání změny přátelům a požádejte je o pravidelnou kontrolu. Ať vám místo cigarety, pokud o ni požádáte, dají žvýkačku.

  

Jaké si dát tedy novoroční předsevzetí? Žádné. Začněte věci měnit hned.

MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace