Čas: 3 - 6 minut čtení

Extra rychlé poznámky. Smartphone versus diktafon.

Během pár let jsem vyzkoušel mnoho nástrojů a pomůcek na záznam nápadů a poznámek, takzvaných in-boxů. Dnes jich používám několik. Ale jen jeden z nástrojů je super rychlý, mohu jej použít dokonce i za běhu nebo při chůzi. Aktivace a zápis nápadu trvá jen pár vteřin. Tím nástrojem je mini digi diktafon. Zjistěte, jaké má výhody.Co je in-box

In-box je vstupní složka, kam si lidé zapisují nápady, záznamy, poznámky. Může jím být e-mailová schránka, poznámkový notes, list papíru, ubrousek, skoro cokoliv. Vytvořené poznámky je pak potřeba pravidelně třídit a rozhodovat, co s nimi dál. O tom však někdy příště.

In-boxů v současnosti používám několik, některé mám vzájemně propojené. Ale jeden z nich s velkým náskokem vede v rychlosti i snadnosti použití. Poznámky si díky němu zaznamenám hned, trvá to jen pár vteřin. Dokonce i tehdy, když se pohybuju - na procházce, při běhu.

Tím usnadňovátkem je mini diktafon. Používám starý Olympus, který jsem vyhrabal kdesi v šuplíku z mých dávných reportérských let.

Máte chytrý mobil, navíc propojený třeba s aplikací Evernote a automaticky synchronizovaný? To já taky. Přesto raději používám klasiku - obyčejný digi záznamník. Proč? Sepsal jsem malé srovnání.

 

 

Aplikace v mobilu

Mini diktafon

Způsob aktivace

Je třeba spustit aplikaci

Zmáčknutí 1 tlačítka

Rychlost aktivace

5 - 10 vteřin (podle aktuálního módu mobilu)

1 vteřina

Počet kroků k záznamu

5 - odemknutí telefonu, kliknutí na ikonu aplikace + její spuštění, start nahrávání, uložení záznamu, ukončení aplikace a uzamknutí mobilu

1 - pouze zmáčknutí 1 tlačítka pro start i stop, případně navíc odemknutí a zamknutí diktafonu (není nutné)

Doba akcí nutných pro pořízení a uložení záznamu

15 - 30 vteřin

1 vteřina

Možnost uzamknutí

ano, 1 tlačítko (iPhone)

ano, 1 posuvné tlačítko

Použití během pohybu

Složité, lepší je zastavit, nutno přepnout aplikace

Snadné, lze i při běhu, stačí zmáčknout 1 tlačítko

Přepis poznámek

Automatická synchronizace, například s Evernote

Manuální přepis poznámek do Evernote nebo manuální synchronizace s počítačem přes USB

Ne/výhody přepisu

Hrozí, že na poznámky zapomenete, přepis je plně automatický

Poznámky si znovu v mysli oživíte během jejich přepisování

Další ne/výhody

Výhoda - přímo v mobilu

Další zařízení navíc

Hmotnost

Podle typu mobilu

30 - 100 gramů i s baterií

Náklady na pořízení

0 Kč - přímo v mobilu

Bazarový 50 - 700 Kč

Náklady na provoz

0 Kč - přímo v mobilu

Cca 20 Kč / měsíc za baterie

 

V tabulce jsem srovnal použití mobilní aplikace na nahrávání poznámek s mini digitálním diktafonem. Aplikací v mobilu jsem vyzkoušel několik. Doposud jsem však nenašel žádnou, kterou v mobilu spustím jedním krokem, na jedno stisknutí tlačítka.

 

Za bě-ě-hu-u

Mnoho nápadů dostávám při běhání nebo při chůzi v přírodě. Jenže každé zastavení mě zdržovalo. Navíc, když běhám, mívám zapnutou sportovní aplikaci Endomondo - tu jsem musel vždy pozastavit, zastavit sebe, spustit aplikaci na poznámky, nahrát poznámku a uložit ji, pak zase přepnout na Endomondo a spustit měření, rozběhnout se.

Teď prostě za běhu vytáhnu z kapsy malý diktafonek, zmáčknu 1 tlačítko a nahrávám nápad. Náhravka zni sice tak trochu jako z hororu - když vás někdo honí - ale myšlenku mám uloženou.

 

Záznamové vintage. Ale funkční

Diktafonový záznamník se někomu může zdát jako z dob babiček, když dnes máme chytré telefony. Jenže v rychlosti a snadnosti použití pořád vede. Čím více mobil funkcí umí, tím složitější bývá jeho ovládání.

Byť přepis poznámek a nápadů zabere nějaký čas, považuju to za výhodu. Uložené myšlenky si krásně oživím. Záznamy z diktafonu zpracovávám dávkově, třeba po dvaceti.

Nyní používám malý diktafon Olympus. Se dvěma bateriemi velikosti AAA váží 59 gramů. Baterky v něm vydrží v pohodě měsíc. Když použijete nabíjecí, je provoz ještě levnější.

 

7 tipů, jak vybrat vhodný diktafon

1 - Je zbytečné kupovat nový diktafon. Zadejte “diktafon” do hledání na Aukro.cz či Bazos.cz, vyjede vám mnoho nabídek, ceny od pár desetikorun. Třeba nějakého digi veterána najdete v šuplíku taky.

2 - Pořiďte si digitální diktafon, je mnohem menší, lehčí a odolnější než verze na mikro kazety.

3 - Před koupí si zjistěte hmotnost včetně baterií, a také rozměry diktafonu. Pokud seženete typ jen na 1 AAA baterii, pár gramů ušetříte.

4 - Výhodou je možnost připojení na USB - to kdybyste si chtěli do počítače převést nějaký extra zvuk nebo geniální myšlenku pro budoucí použití v audio podobě.

5 - Lepší je diktafon s reproduktorem, můžete si tak poznámky hned poslechnout, nepotřebujete sluchátka.

6 - Vyberte si model, na kterém aktivujete záznam jedním tlačítkem, nikoliv přes nějaké složité menu. Za nevhodné považuji mp3 přehrávače. Ty sice také mívají funkci nahrávání, ale než ji aktivujete, nápad může být fuč. Jejich ovládání je krkolomné podobně jako u mobilu.

7 - Mějte vždy doma náhradní baterie.


I když už mini diktafon mám, hledám dál nějakou ultra lehkou variantu. Až ji najdu, dám vědět. Možná si časem pořídím chytré hodinky, které třeba zvládnou extra rychlý záznam poznámky také. Používáte je? Jaké s nimi máte zkušenosti?

MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace