Čas: 3 - 5 minut čtení

Jak uběhnout 150 km za 1 měsíc.

V říjnu jsem uběhl 150 kilometrů. Přijal jsem výzvu ke vstupu do challenge “Dva roky v běhu”, tedy kdo za 2 roky uběhne nejvíc km. Soutěž začala 1. října. Zatím je nás osm běžců, včetně borců, kteří během odpolední vyvětrávačky uběhnou i 20 km. Já jím nejsem ani na to nemám čas. Přesto jsem první měsíc ze všech naběhal nejvíc, celých 150 kilometrů. Jak jsem to udělal a jak můžete i vy?


Před pár lety jsem zhruba třikrát týdně běhal 10 km. Hezky v pohodě, po lukách, lesem. Pak se na mě ale navalila velká pracovní zátěž a vyhnil jsem, nabral nějaká kila a běhat se mi už nechtělo. Znovu mě běhání popadlo až někdy koncem jara 2015. Opět párkrát týdně, ale už ne desítku.

 

Začněte s málem

Abych to vůbec udýchal, začal jsem nejprve s pár kilometry dvakrát až třikrát týdně. V létě jsme si s pár nadšenci vzájemně přijali skupinovou Letní výzvu. Abychom trochu posílili fyzičku, spálili přebytečná kila. Každý si zvolil něco jiného. Já zase běh. Zavázal jsem se, že 4x týdně absolvuju pohyb - chůzi, běh, jízdu na kole nebo bruslích, a to minimálně vždy 3 km nebo 20 minut.

Od té doby se pohybuju poctivě. I když už dávno není léto, dodnes Letní výzvu plním. Škoda, že ostatní odpadli. Nevadí. Skupinový začátek mi pomohl na startu. Když se ochladilo, na kolo ani in-line se mi už nechtělo, mám rád teplo. Ale běhat se dá pořád, i když je za okny nevlídno.

 

Nejprve s odporem, dnes v pohodě, automaticky

Když něco děláte dost dlouho, aktivita, do níž se vám na začátku moc nechce, se za čas stane návykem. Třeba běhání. Aby mě od něj nic neodradilo, vybíhám hned po ranní hygieně. Ještě před snídání. Pokud je brzy světlo, klidně už v 6 ráno.

 

Přikládejte si pomaaluuu

Začal jsem běhat 3 km, pak navýšil na 4, na 5. Dnes už dodržuju pravidelných 6 kilásků, občas 7. Navýšil jsem i počet pohybových dní na 5 až 6 každý týden. Neděli si nechávám volnou pro relax.

Přikládejte si pomalu, třeba jen 1 km navíc každý další týden. Jak uvádím v ebooku Ze sovy skřivanem, postupování po malých kouscích je zásadní pro úspěch. Když to přeženete a přetížíte se, brzy odpadnete. Jako většina těch, kteří to vzdali.

Jak začít? Prostě začněte. A vydržte

5 kilometrů se uběhnout dá, jak ale zvládnout 150 za měsíc? Docela snadno. Začněte a vydržte. Na 150 km vám stačí zdolat každý den v měsíci 5 km.

Nezvládnete uběhnout 5? Stačí 3 a půl každý den. Na konci měsíci za sebou máte přes sto kilometrů. Nezvládáte běhat vůbec? To je fuk, aspoň choďte. Ujděte denně procházkou 3,4 kilometru a za 30 dní se můžete přátelům pochlubit, že tento měsíc máte na kontě 102 km. To je slušná dálka. Dokonce dál než když se vydáte na pochod Praha - Prčice.

 

10 kroků ke zdolání 100 - 150 km po svých za 1 měsíc

1 - Domluvte se s parťákem, ať máte s kým soutěžit a vzájemně se hecovat.

2 - Vytyčte si cíl - chcete za měsíc zdolat 100, 150 km nebo víc?

3 - Rozpočítejte celkovou vzdálenost na týdny.

4 - Pak na dny. Kolikrát týdně si vyšlápnete / vyběhnete? Udělejte si plán, nechte si rezervu pro nečekané události, třeba denní nevolnost, neplánované události.

5 - Začněte hned, vyrazte ještě dnes. Už se oblékáte?

6 - Vydržte to, nepřepínejte síly, jinak odpadnete.

7 - Ujděte či uběhněte každý zvolený den předem danou vzdálenost, ne méně ani více.

8 - Vyrazte ven za každého počasí, snad jen za bouřky nebo krupobití raději pohyb přeložte třeba do haly.

9 - Za pár týdnů už budete vyrážet automaticky.

10 - Užijte si to, pochlubte se v komentáři pod článkem, jak vám to jde.

 

Když budete denně zvládat jen pár kilometrů, ale opravdu poctivě a pravidelně, za nějaký čas doženete a předběhnete i šamp(i)óny z okolí.

 

Pro pohyb i pro tvorbuDva roky v běhu.


Recept platí pro všechny aktivity, fyzické i duševní, třeba pro psaní knihy. Dostal se k vám návod
Každý den jen 15 minut?

Držím palce, a teď už hurá na vzduch. Buď fit!


P.S. Dnes je 7. listopadu. Od začátku října mám na běžeckém kontě už 177 km. Zatím stále vedu.

MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace