Čas: 3 - 5 minut čtení

Ochočte emoce a získejte hodiny času navíc.

Něco postnete na Facebook, Twitter či jinou sociální síť. Stačí, aby byl váš příspěvek trošku kontroverzní a už to jede. Odezva bývá rychlá. Horké hlavy startují, za pár chvil máte první komentář. Oponent! Vosa! V tu chvíli se právě na provozní teplotu zahřívá vaše hlava a prsty na klávesnici vrací protiúder. Prásk! Druhá strana dlouho nečeká, prásk, pích! Vyměňujete si své subjektivní názory, komentáře přibývají. Desítky minut fuč. Jak uspořit hodiny času týdně? Máte-li horkou hlavu, ochočte své emoce.


Nějakou slovní přestřelku na sociálních sítích, anebo v komentářích pod příspěvkem na webu má za sebou hodně lidí. Je fuk, zda na Facebooku, Twitteru, Google+ či pod článkem na iDnes nebo kdekoliv jinde. Horké hlavy bedlivě střeží celý internetový prostor.

 

Internetoví vosáci


Na světě žije mnoho lidí, kteří ne/trpělivě vyčkávají u počítače a sledují, co se kde šustne. Jakmile si někdo dovolí publikovat svůj názor, přiletí jak vosy. Začnou názor rozpíchávat, pích, pích, píííích! Často si dokonce ani nepřečtou příspěvek do konce. Nevadí. I tak zasadí bodnou ránu.

 

Zákulisňáci


Existují i borci, kteří článek vůbec neotevřou a rovnou začnou přihazovat své komentářové “topivo” do rozpálené diskuse. Co na tom, když v článku zdůrazníte, že jde jen o váš názor, vaši osobní zkušenost. To nemohou vědět, protože článek nečetli.

 

Ne, ne a ne. Takhle to prostě není!


Když vám někdo začne oponovat, zpravidla máte tendenci svůj názor obhajovat. Je to přirozené, lidské. Přece nenecháte zahanbit své ego. A protistrana zase to své. Jste-li vášnivým uživatelem či uživatelkou sociálních sítích nebo diskutérem pod články, slovní komentářové přestřelce možná v součtu věnujete i pár hodin týdně.

 

Kdo má pravdu? Každý


Na planetě žije přes 7 miliard lidí = více než 7 miliard názorů. Každý má právo na vlastní. Každý má svou zaručenou a “ověřenou” pravdu. Tak to prostě je. Pokud si tohle uvědomíte, možná přestanete mít nutnost obhajovat své názory. Ono to je totiž stejně k ničemu. Nic tím nezměníte, protože komentosoupeř bude obhajovat zase ty své. Jak známo:
Moudřejší ustoupí.

 

Řešení: neexistuje. Vlastně ano!


Jak vyřešit situaci, jestliže se do vás někdo pustí v komentáři, přičemž je jedno, kde? Mám na mysli situaci, když začne oponovat, přitom nepřináší žádné pořádné a něčím podložené argumenty, prostě jen
hatuje (hater), anebo jsou jeho / její příspěvky zcela mimo téma - trolluje (troll).

 

Mini návod

1 - Uvědomte si, že každá hodina, každá minuta i vteřina vašeho života mizí nenávratně pryč. Už nikdy ji nezískáte zpět. Opravdu ji chcete utratit v diskusi o ničem?

2 - Vážíte-li si svého času, prostě nereagujte. Pokud budete publikovat hodně a často, stejně jen stěží zvládnete reagovat na všechno.
 

3 - Je vám to blbé? Tak reagujte ultra stručně, třeba takto:
Díky za tvůj / váš osobní názor.

 

Po čase, až komentářová bitva utichne, je dobré takové komentáře vykopnout, smazat - máte-li to ve své moci a jestliže se vám chce. Pokud nejsou k tématu, stejně jen překáží.


To je celé. Tečka. Konec diskuze. Zvládnete-li nereagovat, anebo jen reagovat stručně, zřejmě tím další vývoj diskuse utnete.


Oponent, hater, troll: “
Tvl, jak to, že do mě nejde? Jak mám teď vrátit protiúder??? Kašlu na to, přesouvám se na jiné bojiště.

 

Když nebudete protivníkovi oponovat, nemá dál důvod do vás šít. Jednoduché, prosté. K osvojení uvedené trojky však potřebujete ještě něco. Zachovat si chladnou hlavu. Nezačít hned vřít, když někdo nesouhlasí s vaším názorem.

 

Nalepte si třeba na monitor lístek s pravidlem:
 

Reaguj nejdříve za hodinu! Reaguj nejdříve za hodinu nebo lépe až další den!


Za hodinu vychladnete, druhý den je to ještě lepší. Máte nadhled. Pak už ani nebudete mít potřebu “opětovat palbu”.

 

Vykraďte názory jiných 


Tip na závěr: Podívejte se na názor jiných diskutérů - vašich oponentů - jejich očima. Z nadhledu. A pokuste se z nich vyždímat něco pro sebe. Něco převzít. 
Dost často tam nic takového nebude, ale někdy třeba jo. Vykraďte jim jejich názory a přetavte je pro vylepšení svého produktu, služby. Tak vám oponenti nakonec ještě poslouží.


Máte chuť někomu oponovat? Myslete na to, že “výstřelem” se stáváte jeho služkou. Třeba váš názor “vykrade” a přetaví ve svůj prospěch také.


Máte horkohlavné přátele? Sdílejte a pomozte jim ušetřit čas.


Ušetřete hodiny času. Vyhněte se komentářových bitvám.

MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace